Geri git   Mut,Mersin ,Mutlular,Mutlular Forum,Mut ilçesi,Mut Resimleri,Mut Kalesi,YerKöprü,Muttan Resimler > Yöremiz > Mut'tan Selam Olsun Size > Mut'tan Mut'lulardan Haberler

Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 29-04-2010, 06:11 AM   #1
admin
Administrator
 
admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2007
Nerden: Mut
Mesajlar: 1.088
Tecrübe Puanı: 10
admin isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
admin - MSN üzeri Mesaj gönder admin isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Thumbs up çıtlık 3 yaşında

ÇITLIK 3 YAŞINDA

Mut’un tek kültür sanat dergisi olma özelliği taşıyan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, düzenlediği etkinlikle, 3. Kuruluş Yıldönümünü kutladı.
Mut kültürü adına önemli bir görev üstlenen derginin 3. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerine; Mut Belediye Başkanı Murat Orhan, CHP Mut İlçe Başkanı Mehmet Saydam, Araşırmacı-Yazar Doğan Atlay, Mut dışından gelen yazar-şair Mehmet Babacan, emekli öğretmen Ali Uysal, öykücü M.Ali Elçin, sivil toplum örgütlerinden temsilciler, Çıtlık okurları, öğrenci ve öğretmenler ile çok sayıda konuk katıldı.
15 Nisan Perşembe gecesi, Mut Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi İmtiyaz Sahibi Nihat Mustul açılış konuşmasını yaptı. Mustul: “Bir şehri pırıl pırıl ışıklandırabiliriz, yüzlerce dev cadde açabiliriz, onlarca gökdelen dikebilir, onlarca alışveriş merkezi açabiliriz. Ama bunların hiçbirisinde kültür sanat yoksa, o şehri kültür sanatsız bırakmışsak, bırakıyorsak, inanın ki o şehir yarımdan da az bir şehirdir. Ve yaptığımız o dev eserler birkaç yıl sonra yüzümüze sıytarır kalır. İşte kültür sanat böyle bir şey” dedi. Konuşmasında, ülkedeki bazı şehirler ile o şehirlerin simgesi olmuş değerlerden örnekler veren Nihat Mustul: “… Konya’dan Mevlana’yı, Toroslardan Karacaoğlanı, Mut’tan kayısıyı çıkarırsak geriye ne kalır?” şeklinde konuştu. Atatürk’ün, ‘Kültür bizim temelimizdir’ sözünü anımsatan Mustul, Mut kültürünün de çok varsıl olduğunu söyledi. Bundan 3 yıl öncesine kadar ilçemizde, Mut kültürünü yaşatacak, geliştirecek bir derginin bulunmadığını belirten Mustul, Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi’nin bu boşluğu doldurmada önemli bir görev üstlendiğini kaydetti. Mustul, bu yılki etkinliklerine Belediye Başkanı Murat Orhan’ın da katılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti.
Geçen yılki etkinliklerde ‘Kültür Müzesi İstiyoruz’ yazılı bir afiş astıklarını ve konuyla ilgili belediye başkanının da katıldığı bir toplantı düzenlediklerini anımsatan Nihat Mustul; belediyenin Mut’a kültür müzesi kurulması için bakanlığa başvuru yaptığını belirterek, kültür müzesinin 2010 yılı programına alındığı haberini aldıklarını söyledi. Bu müjdeli haberden duyulan memnuniyeti dile getiren Mustul, kültür müzesini umutla beklediklerini kaydetti. Mustul, müze konusunu neden yüksek sesle dillendirdiklerini ve neden önemsediklerini de şöyle açıkladı: “Kültür bizim temel değerlerimiz. Kültürümüzü kaybetmek, her şeyimizi kaybetmek demektir. Kültür müzeleri, genç kuşaklarla aramızda kurulan kültür köprüleridir.” Silifke’de 4-5 adet müze olduğunu ve Silifke’nin köylerinden birinde yeni bir müze daha açıldığını söyleyen Mustul: “Mut niye açmasın?” şeklinde konuştu. Hep birlikte bu müzeyi açabileceklerine inandığını söyleyen Mustul; elinde kültür varlıkları olanlara da seslenerek, bunların korunmasını ve atılmamasını istedi. Geçen günlerde ilçemizde yapılan Kent Konseyi toplantısında sunduğu Kalepınarı’nın altındaki eski su değirmeninin yerine yeni bir su değirmeni yapılması önerisini burada da gündeme getiren Mustul, bu önerisinin yabana atılmaması gerektiğini ifade etti ve su değirmeni kültürünün öldürülmemesini istedi.
Mut Çıtlık Dergisi’nin 3. yaşını doldurup 4. yaşına girdiğini belirten derginin sahibi Nihat Mustul: “Bu dergi yalnız bizim değil, bu dergi hepimizin. Tüm Mut halkının. Bu dergiyi yaşatacak olan sizlersiniz.” dedi. Derginin bütün sayılarının Mut insanlarınca, son sayısının da Mut Belediyesi’nce karşılandığının altını çizen Mustul, bir derginin bir halk tarafından böylesine desteklenmesinin başka hiçbir yerde görülmediğini belirtti ve herkese teşekkürlerini iletti.
Bu yıl, ilk kez bir şiir yarışması düzenlediklerini kaydeden Nihat Mustul, yarışmayı geleneksel hale getirme kararı aldıklarının müjdesini verdi. Çıtlık Dergisi’ne destek ve katkı sağlayan herkese teşekkürlerini yineleyen Mustul konuşmasını: “Nice yıllara Çıtlık!” diyerek noktaladı.
Çıtlık Dergisi’nin 3. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerine katılan ve gecede bir de konuşma yapan Mut Belediye Başkanı Murat Orhan, kültür-sanat adına üzerlerine düşen ne ise en iyisini yapmaya çalışacaklarını ve bundan da kimsenin kuşku duymaması gerektiğini söyledi. Göreve geldikten sonra kültür-sanat adına yaptıkları çalışmalara değinen Orhan, Süray Vural’ın katkılarıyla Mut türkülerini ve oyun havalarını bir CD haline getirerek, Mutlulara ücretsiz olarak dağıttıkların kaydetti. Murat Orhan, 2010 programına alınan müze için konunun takipçisi olduklarını ve ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Mut’un çok köklü ve 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Orhan; geçenlerde Araştırmacı-Yazar Doğan Altay, Eğitimci-Yazar Muzaffer Kılıç’ın ziyaretlerinde, Mut’un Karamanoğlu Beyliği’ne başkentlik yaptığını, Osmanlı Devleti’nce en son alınan şehir olduğunu öğrendiğini belirterek, bunun da Mut insanının farklı olduğunu gösterdiğini söyledi. “Bu kültüre sahip çıkmak bizim boynumuzun borcu” diyen Orhan, belediye olarak kültürel çalışmaların halen devam ettiğini söyledi. Nihat Mustul’un, Kalepınarı altına su değirmeni kurulması önerisi konusunda da açıklama yapan Murat Orhan; o bölgenin koruma alanı içerisine girdiğini belirterek, Anıtlar Kurulu’nun onay vermesi durumunda yapılabileceğini kaydetti.
Gece, Sedat Nayir tarafından klarnetle otantik türkü havaları çalınmasıyla devam etti.
Çıtlık Dergisi tarafından düzenlenen ve öğrencilerin katıldığı şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilirken, dereceye giren öğrenciler şiirlerini okudular. Dereceye girenlere ödül olarak; plaket, para ödülü ve kitaplar verildi. Ayrıca, yarışmaya katılan tüm öğrencilere de kitap kolisi hediye edildi. Ödülleri Belediye Başkanı olarak Murat Orhan, kültür sanat adamı olarak Doğan Altay, Mut Çıtlık Dergisi’nin en genç abonesi olarak Müge Baykan ve Mut Çıtlık Dergisi’nin en yeni abonesi olarak Saadet Yaprak verdiler.
Gecede ayrıca; Yazar-Şair Mehmet Babacan tarafından anı anlatımı, öykücü M. Ali Elçin’in bir öyküsünü okuması ve Ali Uysal tarafından Karacaoğlan şiirlerinden oluşan şiir dinletisi yer aldı.
Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda geçen gecenin sonunda, Kültür Bakanlığı Yerel Sanatçısı Sade Demir tarafından türkü dinletisi sunuldu.
Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi tarafından, bu yıl ilk kez düzenlenen ve lise öğrencilerinin katılabildiği yarışmada dereceye giren öğrenciler ve şiirleri şunlar:
Birincilik Ödülü: Kadın - İlknur Şaşma (Karaman Anadolu Öğretmen Lisesi).
İkincilik Ödülü: Kayıp Pabuçlar - Abide Aslan (Dershane öğrencisi).
Üçüncülük Ödülü: Bozuk Düzen - Mualla İnce (Mut Anadolu Lisesi).
Çıtlık Dergisi Özel Ödülü: Gece - Aslı Çomak (Bozkır Anadolu Lisesi).
admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz
Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tasarım: Bülent ÜSTÜNDAĞ
mutlularforum&gravga